SBS – Syndrom chorego budynku

B2B
30 marca 2020
SBS – Syndrom chorego budynku

SBS – Syndrom chorego budynku – to zła jakość powietrza.

 

Problem jest niezwykle poważny, może dotyczyć nawet 1/3 biurowców i powinien być rozwiązany nie tylko w okresie walki z koronawirusem.

Niewłaściwie zaprojektowane, wykonane  i eksploatowane budynki powodują większą zachorowalność wśród pracowników. Brud w systemach klimatyzacji oprócz stresu powoduje złe samopoczucie w biurze, kaszel czy nawet gorączkę nie tylko związaną z sezonem grypowym. Winowajcą może być tajemniczy SBS, czyli tzw. Syndrom Chorego Budynku (ang. Sick Building Syndrome).

W standardach Światowej Organizacji Zdrowia budynki, w których więcej niż 30 proc. użytkowników uskarża się na złe samopoczucie, nazywane są „chorymi budynkami”.

Według szacunków tej organizacji nawet 80 proc. swojego czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Tymczasem tu właśnie występuje najwyższe stężenie biologicznych zanieczyszczeń powietrza jak  wirusy i  bakterie oraz alergeny, kurz, roztocza, pleśń czy ozon.

Dlatego bardzo istotną rolę w układach klimatyzacji i wentylacji spełniają filtry powietrza.

Obok zapewnienia właściwej jakości powietrza użytkownikom pomieszczeń filtry stosowane w instalacjach wentylacyjnych są elementami niezbędnymi dla prawidłowego działania i zabezpieczenia przed uszkodzeniami poszczególnych elementów instalacji.

Koniecznym jest zatem nie tylko właściwy dobór filtrów ale również ich prawidłowa eksploatacja.

Filtry powietrza powinny być dobrane tak, aby były najbardziej skuteczne przy możliwie najniższym oporze przepływu powietrza. Sam proces filtracji, definiowany jest jako usuwanie cząsteczek z cieczy lub gazu, a filtr powietrza to urządzenie do usuwania cząstek z cieczy lub gazu. Zjawiska fizyczne, których wystąpienie prowadzi do zatrzymania cząstek w filtrze lub na jego powierzchni, zwane są mechanizmami filtracyjnymi. Mechanizm oddzielenia cząstki z powietrza w warstwie filtracyjnej przez pojedyncze włókno zależy m.in. od: średnicy włókna, średnicy cząstek, prędkości przepływu i rozkładu cząstek przed włóknem.

Do podstawowych mechanizmów filtracyjnych należą : dyfuzja molekularna, bezpośrednie zaczepienie, osadzanie bezwładnościowe, blokada (intercepcja), zjawiska elektrostatyczne.

Wskazane powyżej zjawiska fizyczne  charakteryzują się tym, że dla osiągnięcia efektu w postaci dokładniejszego oczyszczania powietrza musimy się liczyć ze wzrostem oporu przepływu powietrza co łączy się z koniecznością zastosowania wentylatorów o większej mocy i może skutkować odpowiednio powiększeniem kosztów instalacji i eksploatacji.

Dlatego parametry dotyczące jakości powietrza zostały ujęte w obowiązujących normach, które umożliwią projektantom osiągnięcie planowanych poziomów czystości powietrza w zależności od wymogów i przeznaczenia pomieszczeń.

Według przyjętych i obowiązujących standardów jakość pomieszczeń podzielono pod względem dokładności oczyszczania powietrza  ( PN-EN 779 ) i przydzielono klasy filtrów niezbędnych do ich obsługi ( PN-EN 779 PN-EN 1822-1 ) według następującej klasyfikacji:

  • Filtry wstępne : klasy od G1 do G4 – dokładność oczyszczania  < 65 % – 90 %
  • Filtry dokładne : klasy od F5 do F9 – dokładność oczyszczania 40 % do 95 %
  • Filtry HEPA : od H10 do H14 – dokładność oczyszczania od 85 % do 99,995 %
  • Filtry ULPA : od U15 do U17 – dokładność oczyszczania od 99,9995 % do 99,999995 %

Właściwy dobór nie jest rzeczą łatwą i powinien uwzględniać nie tylko skuteczność filtracji i wspomniany opór przepływu powietrza lecz również chłonność pyłową,  prędkość przepływu powietrza, strumień objętości powietrza i wreszcie odpowiednią powierzchnię filtracyjną.

To właśnie błędy projektowe i oszczędności materiałowe ( n.p. przyjęcie mniejszych przekrojów kanałów i powierzchni filtrów przy równoczesnym zmniejszeniu wydatku i ciśnień wentylatorów ) powodują niewłaściwą jakość i wadliwe działanie systemów wentylacji i klimatyzacji skutkujących zdefiniowanym powyżej syndromem SBS.

Jednak nawet najlepszy dobór urządzeń wentylacyjnych i filtracyjnych nie zapewni właściwej jakości powietrza bez prawidłowej eksploatacji systemu. Niezbędne jest przestrzeganie terminów wymiany filtrów i czyszczenia kanałów. Kurz i brud na kratkach nawiewników czy  anemostatach to dowód na zaniedbanie administratora budynku ze skutkiem zagrożenia  zarażeniem od kichnięcia osoby siedzącej przy biurku nawet kilka pięter wyżej.

Zapraszamy do zakupu najwyższej jakości wkładów filtracyjnych na naszej platformie B2B

Wszystkim naszym Klientom i użytkownikom obsługiwanych przez nas systemów klimatyzacji i wentylacji życzymy powrotu do normalności i pracy w dobrze filtrowanym i zdrowym powietrzu.

Zespól Techniczny Pako Poznań Sp. z o.o.